Mandragra
Eszti 2005.03.26. 08:12
Mandragra: A mgikus nvny Latin nv: Mandragora officinarum Egyb nv: szerencsegykr, alraun
Rendszertani besorols Rend: burgonyavirgak - Solanales Csald: burgonyaflk - Solanaceae Nemzetsg: Mandragra
Morfolgia Lgyszr nvny. A 40 cm hossz, 14 cm szles, szrs tlevelek tl vgn, a virgzs kezdetekor megnylnak. A 1,5-3 cm-es virgok a hajtscscsokon fejldnek. Az ttag, zld cssze cimpi hromszgletek. A srgszld vagy halvnykkes prta forrt, mly harang alak, mrete a cssznek ktszerese. Az t, szabadon ll porz szrztt. A felslls, ktrekesz maghz tlnylik a porzkon, belle sokmagv, lds bogyterms fejldik, srgsfehr szn, szrztt. A magok tlagosan 0,5-0,75 cm nagysgak.
Hatanyagtartalom A nvny kis mennyisgben tropnvzas alkaloidokat, L-hioszciamint, L-szkopolamint, mandragorint s atropint tartalmaz (maszlag, belndek).
Elterjeds, felhasznls, fogyaszts A Fldkzi-tenger partvidktl Kiszsiig elterjedt. sidk ta ismert gygynvny. Az egyiptomiak is megemltik mint afrodizikumot s altatt. A grgk - akik az els lersokat kzltk a fajrl - nyugtatknt, emsztst serkentknt tartjk szmon. A korabeli orvosi rsok mint mrgez nvnyt jegyzik, amelynek levele rltsget okoz. A rmaiak is anesztezikumknt, hipnotikumknt hasznltk az opercik sorn. Plinius kgymars s letuntsg ellen javasolja. Npszersge a kzpkorban sem hanyatlik. Rengeteg babona ktdik hozz: szellemz s varzsert tulajdontottak neki. Az emberi alakra hasonlt gykere a termkenysg jelkpe. A gykereket - amely birtokljnak hatalmat, pnzt, szerelmet hozott - a szigor elrsoknak megfelelen, jjel stk ki. Slynak megfelel arannyal volt egyenrtk. A kzpkori orvosok is gyakran alkalmaztk altatknt, a gykereket borba ztatva vagy fstl formjban. Klsleg friss sebeket, gyulladt szemeket, kelseket kezeltek vele. A nvny az idk folyamn feledsbe merlt. A 20. szzad els felben kutatsok kezddtek gygyszerszeti alkalmazsra. Az egyik ilyen ksztmny lltlag a morfiumfggsg kezelsre szolgl.
A mandragragykr mgija Ms nven alraun (titkok tudja, illetve a rna ismerje). Ez a sz a gt runa-bl eredeztethet, ami titkot, rejtlyt jelent. Egyb nevein varzsgykr, kutyaalma, rdgalma, mardami, Adam koku, astrang-dastam harysh, stb. Az ember formj; mandragragykr vezredek ta az egyik legismertebb s legkeresettebb varzsszer volt. A boszorknyok replbalzsamokhoz kevertk. A vilg legrgebbi orvosi receptgyjtemnye, az egyiptomi bert-papirusz rnk maradt feljegyzsei tele vannak a mandragra felhasznlsra vonatkoz utastsokkal. A bibliban is gy rnak a szl nt segt hatsrl: Mikor Jkb este a mezrl jve, eleibe mne Lea, s monda: n hozzm jjj be, mert megvettelek a fiam mandragra-bogyirt; s nla hla azon jszaka. s meghallgat Isten Let, mert fogada az mhben s szl Jkobnak tdik fiat.
Mandragra s a nphit A nphit szerint a mandragra akasztfk alatt n a felakasztott ember magjbl, mely halla pillanatban fakad. Amikor kihzzk a fldbl, gykere iszonytat sikolyt hallat, aki azt hallja, belerl vagy meghal. Ezrt vagy trombitaszval kell a hangot tlharsogni, vagy egy -zsinrral a gykrhez ktztt- fekete kutyval lehet kihzatni. Azt is tartottk rla, hogy viseljnek szerencst hoz, kincseket s hallig tart gazdagsgot ad. Megoltalmaz a brtntl s a sebeslstl. Rendkvl knyes termszete miatt sok gondoskodsra szorul, ha ezt nem kapja meg, megbosszulja a rossz bnsmdot. Beburkolva kis gyacskba kell fektetni s minden pnteken megfrdetni. A tulajdonosnak mg halla eltt rdemes megvlni a gykremberktl, ellenkez esetben az elragadja a lelkt s a pokolra juttatja. Az ember csak annl az rnl olcsbban adhatja, amennyirt megszerezte.
|